براساس مصوبات بیست و هفتمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ ۱۴۰۰/۰۸/۲۵ مقرر گردید برای ظرفیت های خالی مانده رشته‌محل‌هایی که در آزمون دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی سال ۱۴۰۰ تکمیل نگردیده، پذیرش براساس سوابق تحصیلی (معدل کل دیپلم) برای نوبت بهمن ماه صورت گیرد.


دفترچه راهنمای ثبت نام

لینک ثبت نام و انتخاب رشته

رشته های تحصیلی موسسه آموزش عالی گنجنامه


یرو اطلاعیه‌ مورخ ۰۱/۰۹/۱۴۰۰ و با توجه به مصوبه بیست و هفتمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ ۱۴۰۰/۰۸/۲۵ مقرر گردید برای ظرفیت خالی مانده رشته های تحصیلی مقطع کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیردولتی-غیرانتفاعی سال ۱۴۰۰ پذیرش براساس سوابق تحصیلی (معدل کل دیپلم) برای نوبت بهمن ماه انجام شود. لذا ضمن اعلام اطلاعات رشته‌ محلهای این مرحله به شرح جداول ذیل این اطلاعیه به اطلاع متقاضیان می‌رساند برای اطلاع از شرایط و ضوابط ثبت‌نام‌ و انتخاب رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات پذیرنده دانشجو که در این مرحله به شیوه صرفاً براساس سوابق تحصیلی (معدل کل دیپلم) برای پذیرش در نوبت بهمن ماه سال ۱۴۰۰ اقدام خواهند نمود، لازم است ضمن مطالعه دفترچه راهنمای ثبت‌نام و انتخاب رشته این آزمون (منتشر شده در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۳۰ و اطلاعیه اصلاحات دفترچه منتشر شده در تاریخ ۰۶/۰۴/۱۴۰۰ مندرج در درگاه اطلاع رسانی این سازمان)، توضیحات مندرج در این اطلاعیه را نیز به‌ دقت مطالعه نموده و با درنظر داشتن شرایط و ضوابط پذیرش نسبت به ثبت‌نام و انتخاب رشته (حداکثر ۳۰ کدرشته محل) از روز پنجشنبه ۱۸/۰۹/۱۴۰۰ تا روز چهار‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۴ منحصراً از طریق درگاه اطلاع رسانی این سازمان اقدام نمایند.

یادآوری مهم:

پذیرش دراین مرحله براساس ظرفیت خالی مانده رشته محل‌های نیمسال اول و نیمسال دوم مرحله شهریورماه انجام می شود. لذا در فهرست رشته محل‌های این مرحله، رشته محل‌هایی با پذیرش در نیمسال اول و دوم (مطابق پذیرش شهریورماه) مشاهده می‌شود. اما در این مرحله تفاوتی در انتخاب رشته محل نیمسال اول و یا نیمسال دوم وجود ندارد و شروع به تحصیل تمامی پذیرفته شدگان از نیمسال دوم سال تحصیلی (بهمن ماه) خواهد بود.

شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو:

۱- هر متقاضی منحصراً مجاز است با توجه به رشته تحصیلی، یکی از کدرشته‌های امتحانی متناسب با دیپلم خود را که در جدول شماره ۵ دفترچه راهنمای ثبت‌نام مندرج در درگاه اطلاع رسانی این سازمان مشخص شده است، انتخاب نموده و نسبت به ثبت‌نام و انتخاب رشته محل‌های آن مجموعه امتحانی بر اساس جداول رشته محل‌های این اطلاعیه اقدام نماید، متقاضیانی که به هر دلیل در رشته‌ای غیر از رشته متناسب با دیپلم خود که در (جدول شماره ۵) مشخص شده، در این مرحله از پذیرش ثبت‌نام و انتخاب رشته نموده و پذیرفته شوند قبولی آنان در هر مرحله‌ای از تحصیل که باشند «لغو» تلقی و حق هیچگونه ادعایی را نخواهند داشت. با توجه به مطلب یاد شده، لازم است تمامی متقاضیان دارای گواهینامه فنی و حرفه‌ای و یا کاردانش کد رایانه‌ای ۴ و ۵ رقمی گواهینامه خود را با کدهای ۴ و ۵ رقمی مشخص شده در هر عنوان رشته تحصیلی مقطع کاردانی که در (جدول شماره ۵) قید شده است با دقت کنترل و مطابقت نمایند.

۲- دارا بودن‌ گواهینامه‌ پایان‌ تحصیلات‌ دوره متوسطه‌ نظام‌ جدید در یکی‌ از رشته‌های شاخه‌های‌ فنی ‌و حرفه‌ای ‌و کاردانش و یا احراز شرایط دانش‌آموختگی در یکی‌ از رشته‌های مذکور تا تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ و یا دیپلم فنی ‌و حرفه‌ای دوره‌ چهار ساله‌ (نظام‌ قدیم) و یا دیپلم شاخه نظری نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ و نظام سالی-واحدی (متقاضیان شاخه نظری می‌توانند با توجه به توضیحات مندرج در بند بعدی، بند ۳) در رشته‌های امتحانی متناسب با نوع دیپلم خود در این مرحله شرکت نمایند. ضمناً متقاضیان دیپلم شاخه نظری نظام سالی-واحدی یا ترمی-واحدی لزوماً باید نسبت به ارائه مدرک پیش دانشگاهی اقدام نمایند. متقاضیان توجه نمایند در صورت عدم دریافت دیپلم تا تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ حق ثبت‌نام و شرکت در این مرحله را ندارند.

۳- براساس هفدهمین مصوبه جلسه مورخ ۹۷/۱۲/۲۶ شورای سنجش و پذیرش دانشجو، دانش‌آموزان دارای دیپلم شاخه نظری می‌توانند در رشته‌های امتحانی متناسب با نوع دیپلم خود طبق جدول شماره ۵ در صفحه ۲۹ تا ۳۵ دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته مقطع کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی سال ۱۴۰۰ مندرج در درگاه اطلاع رسانی این سازمان و براساس جداول رشته های اعلام شده ذیل این اطلاعیه در این مرحله از پذیرش شرکت نمایند.

*متقاضیان فارغ‌التحصیل شاخه نظری (ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی) فقط مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی کاردانی ناپیوسته می‌باشند. لذا در رشته‌های امتحانی مندرج در جدول زیر به دلیل نداشتن پذیرش در مقطع کاردانی ناپیوسته، امکان ثبت‌نام و انتخاب رشته برای دارندگان دیپلم شاخه نظری وجود ندارد.


تبصره: متقاضیان دیپلم‌های فنی و حرفه‌ای و یا کاردانش مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی کاردانی پیوسته و کاردانی ناپیوسته می‌باشند.

*ملاک پذیرش دیپلمه‌های شاخه نظری در این مرحله «معدل کل دیپلم» می‌باشد.متقاضیان دیپلم شاخه نظری نظام سالی- واحدی یا ترمی- واحدی لزوماً باید نسبت به ارائه مدرک پیش دانشگاهی اقدام نمایند.

ضریب تراز معدل در رشته‌های مورد پذیرش در این مرحله برای دیپلم‌های نظری که در آزمون فنی ‌و حرفه‌ای شرکت می‌کنند، ۴/۵۱ درصد است.

۴- دانشجویان دوره روزانه ( ورودی سال۱۳۹۹ و قبل ازآن) به شرط انصراف قطعی تا پایان مهلت ثبت‌نام در این مرحله و همچنین داشتن شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه راهنما (خصوصاً مقررات وظیفه عمومی برای برادران) می‌توانند در این مرحله از پذیرش ثبت نام نمایند.

۵- دانشجویان دوره‌ نوبت دوم (شبانه) و دوره غیرانتفاعی پذیرفته شده در آزمون مقطع کاردانی نظام جدید سال قبل (سال ۱۳۹۹) در صورتیکه منعی از نظر مقررات وظیفه عمومی نداشته باشند، می‌توانند بدون انصراف از تحصیل در این مرحله از پذیرش ثبت‌نام ‌و شرکت‌ نمایند. این دسته از متقاضیان در صورت قبولی در این مرحله و قبل از ثبت‌نام در کدرشته قبولی جدید، لازم است از مؤسسه محل قبولی خود انصراف قطعی داده و گواهی مربوط را به مؤسسه محل قبولی جدید ارائه نمایند. لازم به توضیح است این دسته از متقاضیان پس از انصراف قطعی اجازه بازگشت و ادامه تحصیل در کدرشته قبلی قبولی خود را نخواهند داشت.

۶- دانشجویان‌ دوره‌های نوبت دوم (شبانه) دانشکده‌ها و آموزشکده‌های تحت پوشش دانشگاه فنی و حرفه‌ای و یا مؤسسات غیرانتفاعی که از معافیت تحصیلی استفاده می‌کنند، در صورت تمایل به ثبت‌نام و شرکت مجدد در این مرحله از پذیرش و پس از پذیرفته شدن، در صورتی مجاز به ثبت‌نام و ادامه تحصیل خواهند بود که پس از انصراف قطعی از تحصیل در دوره قبلی، از نظر نظام وظیفه منعی نداشته باشند.

۷- پذیرفته شدگان آزمون‌ مقطع کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای و موسسات غیرانتفاعی سال ۱۴۰۰ در صورت تمایل می توانند در این مرحله از پذیرش شرکت نمایند. بدیهی است در صورت قبولی در این مرحله از پذیرش، قبولی قبلی آنان لغو می گردد و باید در رشته قبولی جدید ثبت نام و ادامه تحصیل نمایند. لذا متقاضیان در این خصوص دقت لازم را بعمل آورند.

۸- دانشجویان اخراجی نیز مانند مقررات مربوط به دانشجویان انصرافی پس‌ از تسویه‌ حساب‌ کامل‌ با مؤسسه‌ ذیربط و همچنین اداره‌ کل‌ امور دانشجویان‌ داخل ‌و صندوق‌ رفاه‌ دانشجویان‌ و در صورت‌ ‌نداشتن‌ مشکل‌ نظام‌ وظیفه‌ (برای‌ برادران) اجازه ثبت‌نام در این مرحله از پذیرش را خواهند داشت. این‌ دسته‌ از متقاضیان‌ می‌توانند تمامی‌ تعهدات‌ مربوط را پس‌ از اتمام‌ تحصیلات‌ به‌ صورت‌ یکجابه‌ انجام‌ برسانند.

۹- برخورداری از توانایی جسمی متناسب با رشته‌های انتخابی.

۱۰- با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت‌نام به صورت اینترنتی انجام می‌شود، متقاضیان لازم است به وسیله کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال می‌باشد، با مراجعه به درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور و پرداخت مبلغ ۵۴۰.۰۰۰ (پانصد و چهل هزار) ریال به عنوان وجه ثبت‌نام، نسبت به دریافت کارت اعتباری اقدام نمایند. ضمناً هزینه استفاده از خدمات پیام کوتاه مبلغ ۸.۵۰۰ ریال می‌باشد


مدارک مورد نیاز:

مدارکی‌ که‌ متقاضی برای‌ ثبت‌نام‌ و شرکت‌ در این مرحله به آن نیازمند است به شرح ذیل می‌باشد:

۱- فایل عکس اسکن شده: متقاضی می‌بایست یک قطعه عکس پرسنلی خود را (با مشخصات ذکر شده در سایت سازمان) اسکن نموده و فایل آن را برای ارسال از طریق برنامه ثبت‌نام اینترنتی آماده نماید.

۱-۱ عکس ۴×۳ یا ۴×۶ که در سال جاری گرفته شده باشد (عکس تمام رخ).

۱-۲ عکس اسکن شده فقط باید با فرمت JPG باشد.

۱-۳ اندازه عکس اسکن شده باید حداکثر ۴۰۰×۳۰۰ پیکسل و حداقل ۳۰۰×۲۰۰ پیکسل باشد.

۱-۴ تصویر متقاضی باید واضح، مشخص و فاقد اثر مهر، منگنه و هرگونه لکه باشد.

۱-۵ حجم فایل ذخیره شده عکس نباید از ۷۰ کیلو بایت بیشتر باشد.

۱-۶ حاشیه‌های زاید عکس اسکن شده باید حذف شده باشد.

۱-۷ حتی‌الامکان عکس رنگی و دارای زمینه سفید باشد.

۱-۸ عکس خواهران باید با حجاب و صورت کامل مشخص باشد.

۲- دفترچه راهنمای ثبت‌نام و انتخاب رشته مقطع کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی سال ۱۴۰۰ و اطلاعیه اصلاحات دفترچه مورخ ۰۶/۰۴/۱۴۰۰ مندرج در درگاه اطلاع رسانی این سازمان (جهت اطلاع از شرایط و ضوابط و جداول موردنیاز) و همچنین جداول رشته‌ محل‌های مندرج در ذیل این اطلاعیه.

۳-کارت اعتباری ثبت‌نام.

توجه: هرگونه‌ تغییری‌ از طریق‌ درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش ‌اعلام ‌خواهد شد.