پیرو اطلاعیه مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۰۵ به ‌اطلاع‌ متقاضیان‌ ثبت‌نام‌ و شرکت‌ در آزمون‌ سراسری‌ سال ۱۴۰۱ برای‌ پذیرش در رشته‌های با آزمون در دوره‌های‌ روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی، دانشگاه‌ پیام‌نور و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ غیرانتفاعی‌ و غیردولتی‌ و همچنین رشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی می‌رساند ثبت‌نام از روز یکشنبه مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۰ (دهم بهمن ماه‌ ۱۴۰۰) منحصراً از طریق درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان به نشانی: www.sanjesh.org آغاز و در روز یکشنبه مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۷ (هفدهم بهمن ماه‌ ۱۴۰۰) پایان می‌پذیرد؛ لذا متقاضیان واجد شرایط می‌توانند در مهلت مقرر برای شرکت در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ ثبت‌نام نمایند. 


ورود به سامانه ثبت نام آزمون
شرایط و ضوابط و نحوه ثبت نام
رشته های تحصیلی موسسه آموزش عالی گنجنامه


الف) تکالیف متقاضیان برای‌ شرکت‌ در آزمون:‌

متقاضی شرکت‌ در آزمون‌ باید یکایک‌ اقدامات‌ زیر را به موقع‌ و در مهلت‌ مقرر انجام‌ دهد.

۱- مطالعه دفترچه راهنمای ثبت‌نام (دفترچه شماره ۱) در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ (این دفترچه همزمان با شروع ثبت‌نام از طریق درگاه اطلاع رسانی این سازمان قابل دریافت است).

۲- خرید کارت اعتباری ثبت‌نام از درگاه اطلاع‌رسانی سنجش

۳- مراجعه به سامانه جمع‌آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی متقاضیان آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها به نشانی:  http://dipcode.medu.ir  یا  https://sahat.medu.ir برای دریافت کدهای سوابق تحصیلی ذیل:

۱-۳- کد سوابق تحصیلی دارندگان دیپلم نظام آموزشی جدید (۳-۳-۶).

یادآوری مهم: این دسته از متقاضیان قبلاً می‌بایست طبق اعلام مدارس محل تحصیل با مراجعه به سامانه فوق کد سوابق تحصیلی خود را دریافت نموده و در زمان ثبت‌نام با درج کد سوابق تحصیلی در درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان اطلاعات فردی خود را مشاهده ‌نمایند.

۲-۳- کد سوابق تحصیلی برای دیپلمه‌های سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۴۰۰ شاخه نظری (نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی و همچنین نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ ) رشته‌های تحصیلی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی. 

۳-۳- کد سوابق تحصیلی برای متقاضیان با مدرک پیش‌دانشگاهی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش‌دانشگاهی خود را از سال ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۰ اخذ نموده‌اند.

تبصره ۱: دارندگان مدرک پیش‌دانشگاهی سال های ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۰ در صورتی که اطلاعاتشان در بانک اطلاعاتی مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش وجود نداشته یا ناقص باشد، ابتدا برای تکمیل اطلاعات خود به آدرس اینترنتی: http://dipcode.medu.ir  یا  https://sahat.medu.ir مراجعه نمایند. در صورت تایید اطلاعات آنان از سوی آموزش و پرورش، می توانند تا تاریخ۱۴۰۰/۱۱/۱۷ نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. 

تبصره ۲: دانش آموزان دوره نظری سال آخر نظام آموزشی ۳-۳-۶ که تا تاریخ ۳۱ شهریور ماه سال ۱۴۰۱ فارغ‌التحصیل می‌شوند، لازم است برای اطلاع از نحوه اقدام برای مشاهده سوابق تحصیلی به اطلاعیه پرینت کارت شرکت در آزمون تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۳۰ مراجعه نمایند. 

۴- ثبت‌نام از طریق درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان در زمان مقرر (۱۴۰۰/۱۱/۱۰ تا ۱۴۰۰/۱۱/۱۷).

۵- پرینت کارت‌ شرکت در‌ آزمون بر اساس برنامه‌زمانی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام.

۶- حضور در حوزه امتحانی تعیین‌ شده در کارت شرکت در آزمون‌ و پاسخ دادن به سئوالات.

ب) ثبت‌نام‌ برای‌ شرکت‌ در آزمون:‌ 

۱- دریافت دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون سراسری سال ۱۴۰۱:

دفترچه راهنمای ثبت‌نام در این آزمون در درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان قرار دارد. لازم است برای اطلاع از شرایط عمومی و اختصاصی، مقررات وظیفه عمومی، مقررات مربوط به ضوابط ثبت‌نام اتباع غیر ایرانی و توضیحات مربوط به سهمیه ایثارگران این دفترچه راهنما را مطالعه نموده و در صورتی که دارای شرایط و ضوابط مندرج در این دفترچه هستید، می‌توانید به عنوان متقاضی در این آزمون ثبت‌نام نمایید.

 2- پرداخت هزینه خرید کارت اعتباری: 

با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت‌نام منحصراً به صورت اینترنتی انجام می‌شود، لازم است به وسیله کارت‌های عضو شبکه بانکی شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است، با مراجعه به درگاه اطلاع‌رسانی سازمان و پرداخت مبلغ ۷۵۰.۰۰۰ (هفتصدوپنجاه هزار) ریال به عنوان وجه ثبت‌نام شرکت در آزمون، نسبت به دریافت اطلاعات کارت اعتباری (شماره سریال ۱۲ رقمی) اقدام نمایید. 

تبصره ۱- با توجه به اینکه مقرر شده است در مراحل مختلف فرآیند این آزمون، خدماتی از طریق ارسال پیام کوتاه ارائه شود، مبلغ ۱۲۰۰۰ (دوازده هزار) ریال به عنوان هزینه استفاده از خدمات پیام کوتاه دریافت می‌شود.

تبصره ۲- هر متقاضی مطابق ضوابط آزمون می‌تواند در یکی از گروه‌های پنجگانه آزمایشی شامل گروه آزمایشی ۱ (علوم ریاضی و فنی)، گروه آزمایشی ۲ (علوم تجربی)، گروه آزمایشی ۳ (علوم انسانی)، گروه آزمایشی ۴ (هنر) و گروه آزمایشی ۵ (زبان‌های خارجی) شرکت نماید.

تبصره ۳- چنانچه تمایل به ثبت‌نام در ۲ یا ۳ گروه آزمایشی (با توجه به توضیحات تبصره ۴ ذیل) ‌باشید، لازم است به ازای هر گروه آزمایشی، مبلغ ۷۵۰.۰۰۰ هفتصد و پنجاه هزار) ریال دیگر نیز از همین طریق پرداخت و اطلاعات کارت اعتباری را دریافت نمایید.

تبصره ۴- منظور از ثبت‌نام در ۲ یا ۳ گروه آزمایشی بدین صورت است که متقاضی می‌تواند علاوه بر انتخاب یکی از گروه‌های آزمایشی (علوم ریاضی و فنی یا علوم تجربی یا علوم انسانی) به عنوان گروه آزمایشی اصلی در گروه آزمایشی هنر و زبان خارجی نیز متقاضی شود؛ به عبارت دیگر، نمی‌توان به طور همزمان، در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی ثبت‌نام نمود.

تبصره ۵- چنانچه علاقه‌مند به شرکت در گزینش رشته‌های تحصیلی دانشگاه پیام‌نور باشید، لازم است که نسبت به پرداخت مبلغ ۲۰۰.۰۰۰ (دویست هزار) ریال دیگر نیز از همین طریق، اقدام و اطلاعات کارت اعتباری (شماره سریال ۱۰ رقمی) را دریافت نمایید.

تبصره ۶- چنانچه علاقه‌مند به شرکت در گزینش رشته‌های تحصیلی مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی باشید، لازم است نسبت به پرداخت مبلغ ۲۰۰.۰۰۰ (دویست هزار) ریال دیگر نیز از همین طریق، اقدام و اطلاعات کارت اعتباری (شماره سریال ۱۰ رقمی) را دریافت نمایید.

تبصره ۷- در رابطه با نحوه اعلام علاقه‌مندی به رشته‌های دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی تهران، به اطلاع می‌رساند در صورت اخذ مجوزهای قانونی توسط وزارت آموزش و پرورش از مراجع ذیصلاح برای پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های فوق، موضوع در مرحله انتخاب رشته‌های تحصیلی (نیمه اول مرداد ماه سال ۱۴۰۱) اطلاع‌رسانی خواهد شد.

یادآوری های مهم:

۱- دارا بودن دیپلم نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ ، اعم از شاخه های نظری، فنی و حرفه ای یا کاردانش و یا اخذ دیپلم حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۱/۰۶/۳۱، دارا بودن مدرک پیش‌دانشگاهی و یا اخذ مدرک پیش‌دانشگاهی حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۱/۰۶/۳۱، دارا بودن دیپلم دوره چهارساله نظام قدیم و یا مدرک کاردانی (فوق دیپلم) برای متقاضیان الزامی است.

۲- دارندگان دیپلم فنی و حرفه ای و کاردانش (نظام آموزشی غیر ۳-۳-۶) که فاقد مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی هستند حق ثبت‌نام در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ را ندارند و در صورت ثبت نام در آزمون به عنوان متخلف شناخته شده و برابر ضوابط با آنان برخورد خواهد شد.

۳- در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ پذیرش دانشجو در رشته‌های تحصیلی: آهنگسازی، ادبیات نمایشی، ارتباط تصویری، آموزش هنر، بازیگری، طراحی پارچه، طراحی صحنه، طراحی صنعتی، طراحی لباس، عکاسی، کتابت و نگارگری، مجسمه سازی، نقاشی، نمایش عروسکی، نوازندگی موسیقی ایرانی و نوازندگی موسیقی جهانی در گروه‌ آزمایشی هنر و همچنین در رشته‌های علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی به صورت متمرکز و با شرایط خاص صورت می‌پذیرد؛ لذا توضیحات لازم در این خصوص از طریق اطلاعیه‌های مربوط در زمان پرینت کارت شرکت در آزمون به اطلاع متقاضیان خواهد رسید. 

۴- براساس ضوابط، دانشجویان دوره روزانه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در صورتی می‌توانند در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ ثبت‌نام و شرکت نمایند که اولاً واجد شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون مذکور باشند و ثانیاً حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۰/۱۲/۲۵ نسبت به انصراف قطعی از تحصیل اقدام نمایند. بدیهی است متقاضیان مذکور، در صورت عدم انصراف قطعی از تحصیل تا تاریخ تعیین شده، در صورت موفقیت و قبولی در آزمون، مجاز به ثبت‌نام و ادامه تحصیل در رشته قبولی جدید خود نیستند. 

نکته مهم: بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۰ آیین نامه اجرایی قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی مصوب ۶۷/۱۱/۳۰ هیئت محترم وزیران، آن دسته از متقاضیانی که با استفاده از سهمیه شاهد و ایثارگر، یکبار در رشته های تحصیلی دوره روزانه با آزمون یا بدون آزمون (برای پذیرفته شدگان رزمنده از سال ۱۳۶۸ به بعد و برای پذیرفته شدگان سهمیه شاهد از سال ۱۳۷۶ به بعد) پذیرفته شده اند، اعم از اینکه از رشته قبولی انصراف داده یا در رشته قبولی ثبت‌نام کرده یا نکرده باشند، مجاز به استفاده مجدد از سهمیه مذکور در آزمون سراسری در هیچ دوره‌ای اعم از روزانه، نوبت دوم (شبانه)، غیرانتفاعی، پیام نور، شهریه پرداز، پردیس خودگردان، مجازی و دانشگاه آزاد اسلامی نخواهند بود. به عبارت دیگر متقاضیان مشمول این ماده تحت هیچ عنوان حق استفاده مجدد از این سهمیه در تمامی دوره ها و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی را ندارند.

۵-لازم به توضیح است اطلاعیه و دفترچه راهنمای ثبت نام در رشته‌هایی که در سال ۱۴۰۱ پذیرش آنها صرفاً با سوابق تحصیلی (بدون آزمون) انجام می‌گردد، همزمان با اعلام نتایج رشته اولیه و انتخاب رشته‌های با آزمون در محدوده زمانی نیمه اول مردادماه سال ۱۴۰۱ در درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان قرار خواهد گرفت. متقاضیانی که تمایل به پذیرش در این رشته‌ها دارند نیازی به ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ نخواهند داشت. این متقاضیان می‌توانند در زمان ذکر شده با مراجعه به سامانه ثبت‌نام رشته‌های صرفاً با سوابق تحصیلی در درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان متقاضی این رشته‌ها شوند.

ج) آماده نمودن مدارک و اطلاعات مورد نیاز برای ثبت‌نام:

پس از مطالعه دفترچه راهنما مدارک یا اطلاعات لازم مندرج در تقاضانامه ثبت‌نام، از جمله فایل عکس اسکن شده را براساس توضیحات مندرج در دفترچه آماده نمایید. در صورت تمایل به ویرایش اطلاعات ثبت نامی، لازم است با وارد نمودن اطلاعات درخواستی نسبت به مشاهده و ویرایش اطلاعات ثبت نامی بر اساس دستورالعمل به شرح ذیل اقدام کنید.

الف- آن دسته از متقاضیانی که مشمول سوابق تحصیلی نیستند، اجازه ویرایش همه اطلاعات ثبت‌نامی خود را دارند.

ب- آن دسته از متقاضیانی که مشمول سوابق تحصیلی هستند، اجازه ویرایش اطلاعات خود را به جز اطلاعات سوابق تحصیلی خواهند داشت.